Egzemalı Ciltlerde Örnek Cilt Bakım Rutini

Öncelikle kozmetik ürünlerin ilaç olmadığını ve tedavi etme iddialarının bulunmadığını size hatırlatmak isteriz. Kozmetikler yardımcı ürünlerdir ve görevleri cildi temizleme, nemlendirmek, bakım yapmak olarak sayılabilir.

Endeşelerinizden dolayı özellikle cilt temizliğinde nazik ürünler tercih etmenizde yarar vardır. Sabun, SLES (sodyum lauryl ether sülfat), SLS (sodyum lauryl sülfat), Sülfat ile biten tüm maddeler, etil alkol, esans parabenler, boyar maddeler… Bu tür kimyasallar cilt bariyerimizi zayıflatır ve cildimizde hasarlara neden olurlar. Cilt bariyerimiz cildimizin dış katmanıdır, vücudumuzla dış ortam arasındaki sınırdır. Bu sınır aşırı geçirgen olduğunda nem gibi ihtiyacınız olan önemli şeyleri cilt bariyerinin içinde tutmakta zorlanır ve sorun yaratan tahriş edici maddeleri, allerjenleri ve bakterileri cilt bariyerinin dışında tutmakta zorlanırsınız. 

Sitemizin Beautytute bölümündeki ilgili makaleleri okumanızı öneririz:

https://cyrene.com.tr/blog/cilt-bariyeri-nedir.html

https://cyrene.com.tr/blog/etil-alkolun-cilde-zararlari.html

https://cyrene.com.tr/blog/hassas-ve-alerjik-cildin-bakimi-nasil-olmalidir.html

https://cyrene.com.tr/blog/cilt-ve-ph.html

Nazik temizleme ürünü olarak AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel  tercih edebilirsiniz. Sabah - akşam cilt temizliğinde kullanılmalıdır.

Temizleme adımı sonrası ise tonik olarak Advanced Oil Control BHA Facial Toner  sizin için uygundur. Alkol içermeyen, niacinamide ve doğal bitki ekstreleri ile formüle edilen, cildi sakinleştirici etkileri bulunan bir toniktir. Sabah-akşam temzizleme adımı sonrası kullanılmalıdır.

Advanced Duo 

Nemlendirici olarak probiyotik teknolojisi ile geliştirilen Equo.Librium skin Resque Moisturiser kullanmanızı öneririz:

https://cyrene.com.tr/products/probiyotik-nemlendirici

Probiyotikler cilt mikrobiyomunu düzenleyerek cildin sağlıklı olarak fonksiyonlarına devam etmesine yardımcı olurlar. Ayrıca cilt mikroflorasındaki iyi bakterilere destek olarak patojenik bakterilerin yok edilmesine yardımcı olurlar. Probiyotikler hakkında daha detaylı bilgi için:

https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/mikrobiyom-nedir

Gündüzleri güneş koruyucunuzu ihmal etmemelisiniz. Özellikle %100 mineral filtre ile formüle edilen Invisible Physical Sunscreen kullanmanızı öneririz. Kimyasal güneş filtreleri, esans, etil alkol, petrol türevleri içermediği için cilt ile reaksiyon oluşturmaz, ciltte hassasiyete ve allerjik reaksiyonlara neden olmaz. 

Göz çevresi bölgemiz cildimizin en hassas bölgelerden bir tanesidir, hiç yağ bezi içermediği için kuruluk ve özellikle morluk endişeleri her zaman risktir. Bir de en fazla mimik hareketi yaptığımız bölge burası olduğu için cilt gençken yapılan mimikler geçici iken yaş aldıkça mimik hareketleri yerleşmeye  başlayıp kalıcı hale gelme eğilimindedir. Bu nedenle göz çevresine özel bakım uygulanmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki makalemizi de okuyabilirsiniz:

Gündüz bakım rutininizi şu şekilde oluşturabilirsiniz:

1 adım: AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel 

2 adım: Advanced Oil Control BHA Facial Toner  

3 adım: Multivitamin Extra Firming Eye Treatment

4 adım: Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

5 adım: Invisible Physical Sunscreen 

Akşam bakım rutini ise gündüz bakım rutinine kıyasla daha uzun adımlıdır. Hedefe yönelik aktifler içeren ürünler ile yapılmalıdır. Bu aktiflerin maksimum etki gösterebilmesi için cilt tarafından çok iyi absorbe edilmesi gerekir. Bunun gerçekleşebilmesi için gözenekler kirliliklerden arındırılmalı, cilt derinlemesine temizlenmelidir. Bu nedenle akşam bakımındaki en önemli adım cildinizi gün boyunca biriken kirlilikler, toz, makyaj kalıntıları ve güneş filtrelerinden derinlemesine arındırmaktır. Cildin etkili bir şekilde temizlenebilmesi için çift temizleme yöntemi uygulamalısınız:

Çift temizleme yöntemini  AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel  + Dermofoliant Gentle Purifying Peeling Powder ile uygulayabilirsiniz.

https://cyrene.com.tr/blog/gunluk-cilt-bakim-rutini-nasil-olmalidir.html

Temizleme adımından sonra toniğiniz ile devam ederek cildinizi ‘targeted treatment’ dediğimiz ve endişelerinize yönelik etken maddeler içeren ürünlere hazırlamalısınız.

Bu aşamada Skin Renewing 2%BHA Serum ve Retinol 0.1 Serum dönüşümlü olarak bir akşam birini diğer akşam diğerini olacak şekilde kullanmanızı öneririz.

 

 

Günlük gece cilt bakım rutininizi şu şekilde yapabilirsiniz (haftada sadece 3 gece):

1 adım:  AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel  + Dermofoliant Gentle Purifying Peeling Powder  ile çift temizleme 

2 adım:  Advanced Oil Control BHA Facial Toner  

3 adım: Retinol 0.1 Serum

4 adım: Multivitamin Extra Firming Eye Treatment

5 adım:  Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

Günlük gece bakım rutini (haftada 4 gece olacak şekilde):

1 adım:  AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel  + Dermofoliant Gentle Purifying Peeling Powder  ile çift temizleme 

2 adım:  Advanced Oil Control BHA Facial Toner  

3 adım: Skin Renewing 2% BHA Serum

4 adım: Multivitamin Extra Firming Eye Treatment

5 adım:  Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

Sorularınız için WhatsApp Destek ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.