Cilt ve pH

Cilt ve pH

pH sulu çözeltinin asit mi yoksa baz mı olduğunu belirlemeye yardımcı olan kimyasal terimdir. pH terimindeki H sulu çözeltideki [H] iyonunun derişimini gösterir. pH skalası 0 (en asidik) - 14 (en bazik) arasındadır. Saf suyun pH’ı 7-dir ve nötür olarak kabul edilir. Örnek olarak aşağıda sıkça ve günlük kullandığımız bazı ürünlerin pH değerleri mevcuttur:

pH 0: Asit pilleri ve bataryalar

pH 2.5: Coca Cola

pH 3.3: Redbull

pH 6.5 : Süt

pH 7: Saf su

pH 8.2: Damla su, Aroma Su, Evian su

pH 10: Kalıp sabun

pH 13.5: Beyazlatıcı ve ağartıcılar

pH 14: Lavabo açısı 

Peki vücudumuzun pH'ı nedir?

Vücut pH ımızın nötür olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Nötür pH ifadesinin vücudumuz için bir anlamı yoktur çünkü vücudumuzun tek bir pH değeri yoktur. Vücut pH ına bölge bölge bakmak gerekir. Örneğin Kanın pH değeri 7.34-7.45 aralığındadır, mide pH ı ise 1.5-3.5 aralığındadır. Ağız içinin pH aralığı 6.3 - 6.6 iken idrar pH ı 6 dır.

Cildimizin de bir pH değeri vardır. Genel olarak değerlendirirsek cilt pH ı 4.5-5.5 aralığındadır yani hafif asidik bir değerdedir.

Biraz daha spesifik hale getirmeye çalışırsak kadınların cildi erkeklere göre daha asidiktir. Ellerimiz vücudumuzun diğer yerlerine göre daha asidiktir. Esmer ten açık tene göre daha asidiktir… Bundan nasıl bir sonuç çıkarabiliriz? Asidik yani pH ı 7 nin altında olan ürünler cildimiz için kötü değildir.

Cildimiz doğal olarak asidik yapıdadır ve cilt fonksiyonlarına sağlıklı olarak devam edebilmesi için asidik olarak kalmalıdır. Cildimizi pH 10-11 olan bir sabunla yıkadığımızda cilt pH ı da bu değere çıkar. Bu cilt için çok hasar vericidir, iritasyon, enflamasyon ve kuruluğa neden olur. Cilt bariyeri hasar alır.

Cildin doğal pH dengesini koruması ve sağlıklı olarak fonksiyonlarını sürdürebilmesi için günlük düzenli eksfolyasyon çok önemlidir. Eksfolyanlar cildin pH dengesini koruması açısından hayati önem taşımaktadır. Eksfolyanlar için ideal pH 3.2-4 aralığıdır. Günlük ve haftalık olarak cilt bakım rutinine dahil edilebilirler.

Cilt bakım rutini konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız WhatsApp Destek ile bizimle iletişime geçerek uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.