Retinol ve C Vitamini birlikte kullanılabilir mi?

C vitamini ve retinol birlikte kullanılabilir mi?

EVET Retinol ve C vitamini birlikte kullanılabilir!

Bu iki aktif molekülün birleştirilmesi ve birlikte kullanılması konusunda çok endişe vardır. Araştırmalar retinol ve C vitamininin birbirlerini tamamladıklarını gösteriyor. Birlikte kullanılmaları hem molekülleri daha stabil hale getiriyor hem de etkinlikleri artıyor. 

Bir araya getirildiğinde, C vitamini retinolün stabilitesini arttırarak etkinliğini güçlendirir. Bu aktif molekülün ikisi de çok güçlüdür, birlikte kullanıldığında daha da güçlenecek olmalarından endişe duyulması normaldir. Her şey formülasyonun kalitesine ve cildinizin bu moleküllere olan toleransına bağlıdır.

 

Bazı formüller bu iki aktifi de aynı anda içermektedir. Böyle formüllerde cilt  aynı formülde iki aktif molekülden de faydalanmaktadır. Retical Smart CompleX4 Serum böyle formüllere en iyi örnektir. Maksimum konsantrasyonda  (%0.3) retinol yanı sıra C vitamini, Niacinamide ve Hyaluronik asit ile 4 lü aktif kompleks içerikli bir formüldür. 

 

Ayrı ayrı formüle edilmiş olan yüksek oranda (%0.3) retinol serum veya Retinol 0.05 Serum ve C E Ferulic Serum gibi yüksek oranda (%15-20) C vitamini içeren serum kullanırken, dikkat edilmesi gerekenler:

Bazı ciltler her ikisinin de ard arda kullanımını tolere edebilir. Eğer cilt alışık değil ise ard arda kullanımı tolere edemeyebilir. Cildi alıştırma sürecinde sabah C vitamini serum akşam ise retinol serum şeklinde bir uygulama yapılabilir. En güvenli olanı cildi gözlemleyerek ve cildin tepkilerini değerlendirerek adım adım ilerlemektir. 

 

Cildinizi gözlemleyin, cildinizin size verdiği mesajları gözden geçirin ve size söylediklerini dinleyin - ona göre cilt bakım rutininizde ayarlamalar yapın.