Perimenopoz döneminde edinmeniz gereken 10 alışkanlık

Perimenopoz döneminde edinmeniz gereken 10 alışkanlık

 1. Anti enflamatuar beslenme şeklini benimsemek. Ağırlıklı olarak bitkisel kökenli beslenmek. Lif ve vitamin açısından zengin besinler tüketmek.
 2. IF (intermitten fasting = aralıklı oruç). Aralıklı oruç çeşitlerinden size uygun olan hangisi ise dönem dönem onu uygulamak. Beslenme saatleri sirkadyen ritme göre ayarlanmalıdır.
 3. Yeterli miktarda Magnezyum takviyesi almak. Mg Citrate, Mg Malate, Mg Taurate türlerinden size uygun olanına doktorunuz yardımı ile seçbilirsiniz. Ağız yolu ile ve artı olarak kas gevşetici, rahat uyku moduna geçişi sağlayıcı özelliği bulunan Magnesium Vücut Losyonu veya Magnesium Gel kullanmak.
 4. Yeterli miktarda D Vitamini takviyesi almak veya bol bol güneşlenmek.
 5. Yeterli miktarda Omega 3 yağ asitleri tüketmek.
 6. Uyku alışkanlıklarını düzenlemek. Karanlık ortamda, gece en geç saat 11 de uykuya dalmak. Uyumada problem yaşanıyorsa melatonin ile desteklemek.
 7. Egzersiz. Doğru egzersiz türünü alışkanlık haline getirmek kas kaybı ve kemik erimeleri için çok önemlidir.
 8. Aile ve arkadaşlık bağlarını güçlendirmek. Aile ve arkadaşlar ile zaman geçirmek serotonin salgılar. Serotonin hormonların kralı/kraliçesi dir.
 9. Jinekoloğunuz ile görüşerek gerek görülmesi durumunda biyoeşdeğer hormonal takviyeler almak. HRT (Hormone Replacement Therapy - Hormon deplasman tedavisi).
 10. 10.Kişisel bakım. Doğru ürünler ile düzenli cilt bakımı yapmak bu dönemdeki hormonal düzensizliklerin neden olduğu derin kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, leke, kuruluk gibi cilt problemlerinin önüne geçmenizi sağlar. Retinoidler, Seramidler ve güneş koruyucu bu dönem için en önemli içeriklerdir.

 

Menopoz döneminde cilt bakım rutini örneği

 

Sabah

 1. Adım: Enzyme Cleansing Gel
 2. Adım: C E Ferulic Serum
 3. Adım: CeraPep Barrier Support Moisturiser 
 4. Adım: Invisible Physical Sunscreen

Akşam

 1. Adım: Enzyme Cleansing Gel
 2. Adım: 20% Niacinamide Treatment
 3. Adım: Diamond Retinal 10
 4. Adım: Retinollü Göz Bakım Kremi
 5. Adım: CeraPep Barrier Support Moisturiser