Doğal Kozmetikler

Doğal iddiaları taşıyan ürünlerin tümü güvenli midir?

    Özellikle gıdalarda çok yaygın olarak kullanılan “doğal” ibaresinin ne kadar yanıltıcı bir ibare olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğal kelimesi denetlenemeyen bir kavramdır. Doğada bulunan veya doğadan çıkan herşey sağlığımız için faydalı olmayabilir, doğada bulunmasının mutlaka bir nedeni vardır fakat sağlığımız açısından güvenli olmayabilir. Gıdalarda olduğu gibi kozmetiklerde özellikle de cilt bakımı ürünlerinde kullanılan “doğal” ibaresi kafa karıştırıcı bir terim olabilir.

 

Eğer bir içerik doğadan geliyorsa o içerik %100 güvenlidir diyemeyiz. Doğadan gelen her içerik güvenli değildir! Cyrene formüllerinde kullandığımız içeriklerin büyük bir kısmı (%80 den fazlası) doğal kökenli olmasına rağmen Cyrene markası hiç bir zaman doğal bir marka olarak lanse edilmedi.

 

İçerikler doğal veya sentetik kökenli olabilir, Ar-Ge ekibimiz bu içerikleri Cyrene formüllerine dahil etmeden önce çok titiz bir şekilde o içeriklerin güvenliğini araştırır. Cyrene markası güvenli içerikler kullanılan ve proseslerini çok sıkı denetleyen Dermokozmetik bir markadır.

 

Özellikle cilt bakımında içeriğin kökeninden ziyade formülde kullanılan içeriğin güvenli olması en önemli faktördür. Sentetik bir içeriğe güvenli değildir demek yanlıştır. Sentetik içeriklerin sentezlenmesi laboratuvar koşullarında gerçekleşir. Cyrene formüllerinde yer alan her içeriğin kökeninden önce güvenli olup olmadıkları bizler için en önemli kriterdir.

 

Cyrene markası olarak şeffaflık bizim için çok önemli bir mevzudur, bu nedenle içeriklerin kökeni ve güvenliği arasındaki farkı daha detaylı açıklamak isteriz.

 

Doğal ve Sentetik tam olarak ne demektir?

 

Doğal: insan eli değmeden ve insanlar tarafından müdahale edilemden doğa tarafından üretilen veya doğadan gelen anlamındadır. Sentetik ise laboratuvar ortamında sentezlenerek elde edilen anlamındadır.

 Bir çok doğal kökenli içerik güvenlidir. Fakat gül, anason, tarçın, limon, karanfil, ökaliptus, ardıç, neroli, nane, lavanta, biberiye, kekik, turpentin, hamamelis gibi esansiyel yağlar doğal içerikler olmalarına rağmen cilt iritasyonlarına neden olabilirler. Bir içeriğin doğal olması o içeriğin güvenli olduğunu garanti etmez.

 Nikel, Kurşun, Civa örneğin doğal metallerdir fakat insan sağlığına zararlıdırlar.

Diğer taraftan ise sentetik olan Parabenler gibi içeriklerin de insan sağlığı üzerinde ciddi negatif etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Daha önce de dediğimiz gibi bizim için önemli olan içeriğin kökeninden (doğal veya sentetik) ziyade içeriğin insan sağlığı açısından güvenli olup olmadığıdır.

 

Güvenlik Değerlendirmesi

 

Cyrene Ar-Ge çalışmalarında bir içeriğin doğal mı yoksa sentetik mi sorusu yerine bu içeriğin insan sağlığı üzerinde negatif etkileri var mıdır, eğer negatif etkileri var ise hangi yollar ile alındığında negatif etki yaratır ve hangi dozlarda  alındığında negatif etki yaratır sorularına yanıt aranmaktadır. Bir çok firma güvenlik değerlendirmesi yaparken sadece akut reaksiyonları (cilt ve göz ile tamasında iritasyon meydana gelir mi) inceler ve güvenli değerlendirmesini tamamlar. Oysa bu sadece buz dağının sadece üst kısmıdır. Konunun çok daha derinlere inilerek irdelenmesi ve incelenmesi gerekir.

 

Güvenlik değerlendirmesinde içerikler teker teker çok detaylı incelenmelidir. Cyrene Ar-Ge ekibi bir içeriği formüllerinde kullanmadan önce o içerik ile ilgili toksikolojik değerlendirmeler (üreme ve gelişimsel toksisite), hormonları bozma/ hormon gibi davranma, uzun süreli mariziyetlerde sağlık üzerindeki potansiyel etkiler, mutajenite, karsinojenite, safsızlıklar ve daha birçok parametreyi incelenerek o içeriğin güvenli olup olmadığına karar verir.

 

Tüm bu incelemeler ve değerlendirmeler sonrasında incelenen içeriğin (doğal veya sentetik) güvenli olup olmadığına karar verilir. Sadece güvenlik kriterlerini başarı ile geçen içerikler Cyrene formüllerinde yer alabilir.

Cilt bakım rutini konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız WhatsApp Destek ile bizimle iletişime geçerek uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.