C Vitamini Nedir?

C Vitamini nedir? C vitamini kollajen üretimini tetikleyen ve cilt lekelerini azaltan aynı zamanda çevre kirliliği ve güneş ışınlarının ürettiği serbest radikalleri nötralize eden çok güçlü bir antioksidandır. Hem koruyucu hem de onarıcı özellikleri olan bir aktif moleküldür. C vitamini birçok farklı formda ve türevde bulunabilir. C vitamininin her formu ile daha aydınlık, daha sıkı ve daha elastik bir cilt kazanılabilir.

C Vitamini ne için kullanılır? C Vitamini cilt hücreleri ile iletişime geçerek kollajen üretimini arttıran ve fazla melanin üretimini baskılayan cilt için temel bir moleküldür. Cyrene formüllerinde formülasyonun özelliği, formülasyonun yapısı ve hedefi doğrultusunda iki farklı formda C vitamini kullanılır.

L - Ascorbic Acid

L-Ascorbic Acid C vitamininin en saf ve en etkili formudur. L - Ascorbic Acid ciltteki var olan kollajeni serbest radikal saldırılarından korur ve yeni kollajen üretimini tetikler. Bu sayede cildin derin katmanlarından başlayarak cildin dolgunlaşmasını ve sıkılaşmasını sağlar. Cildin elastikiyetini geri kazandırır. Bir diğer görevi ise fazla melanin üretimini baskılamaktır. Fazla melanin üretimini baskılayarak cilt lekelerini yok eder. Enflamasyonu azaltır. UV ışınlarında bulunan ve çevre kirliliğinin negatif koşulları tarafından yaratılan serbest radikalleri nötralize eder. Bu sayede cildin diğer besleyici ve onarıcı aktiflerden maksimum faydalanmasını sağlar.

3-0-Ethyl Ascorbic Acid

C Vitamininin 3-0-Ethyl Ascorbic Acid formunun en önemli özelliği cildin hem su hem de yağ katmanlarında ilerleyerek cildin çok derin tabakalarına kadar erişebilmesi ve derin tabakalara penetre olabilmesidir. İnce çizgi, kırışıklık ve düzensiz cilt tonu problemlerinde çok etkilidir. Bazı Cyrene formülleri sadece saf 3-0-Ethyl Ascorbic Acid ile formüle edilmiştir. Bazı özel formülasyonlarımızda ise AHA, BHA, Niacinamide gibi aktifler ile kombinlenmiştir. Kombine formüllerin amacı multiaktifler sayesinde cilde enerji vererek yorgun cildi uyandırmak ve canlandırmaktır. Bu özel formülasyonlar çok kısa sürede maksimum etki alınmasını sağlar. C Vitaminini kimler kullanabilir? Tüm cilt tipleri ve tüm cilt tonları için uygundur. Tüm yaş grupları C Vitamininin cildi reşarj etme ve koruma gücünden faydalanabilir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı güvenlidir ve özellikle bu dönemlerde cildi lekelenmeye karşı korumak için düzenli olarak kullanılması önerilir. C Vitamini günlük olarak kullanılmalıdır. Gündüzleri geniş spektrumlu bir güneş koruyucu ile cilt güneş ışınlarından korunmalıdır.