Güvenli İçerikler Güçlü Dermokozmetik Formüller


Cyrene markası güçlü bilgi birikimi ve deneyimi olan bir Ar-Ge ekibine sahiptir. Cyrene markası Ar-Ge ekibi yılların birikimi sayesinde kendilerine formüllerinde asla kullanılmayacak içerikler listesi oluşturmuştur. Cyrene formüllerinde asla kullanılmayan içerikler (kimyasallar) listesi yaklaşık 1500 kimyasaldan oluşmaktadır. Cyrene formüllerinde kullanılması yasak olan kimyasal listesi hayvansal kökenli içerikler, insan vücuduna ve çevreye zaralı olan kimyasallar ve hala soru işareti devam eden yani tartışmaları devam eden kimyasallardan oluşmaktadır. Cyrene in bu yasak kimyasallar listesindeki 1400 e yakın kimyasal Avrupa Birliği Kozmetik Kanunundaki yasak listesinde yer alan kimyasallardan meydana gelmektedir. Ayrıca bunlara ilave olarak hala soru işaretli olan ve tartışmaları devam eden 100 e yakın kimyasala da Cyrene formüllerinde kesinlikle yer verilmemektedir.

Soru işaretli ve tartışmalı kimyasallara örnek olarak etil alkol, boyar maddeler, esans allerjenleri, SLES, SLS, ftalatlar, parabenler, petrol türevi içerikler, hayvansal kökenli içerikler örnek olarak verilebilir.

Cyrene formüllerinde kullanılması yasak olan Kimyasal Listesi: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/pdf/COSING_Annex%20II_v2.pdf

Bir içerik Cyrene formülüne girmeden önce bu içeriğin güvenirliği ve kökeni (doğal, sentetik, bitkisel, hayvansal) en detaylı şekilde incelenir. Hayvansal kökenli bir içerik ise anında elenir ve formülasyonlarda kullanılmaz. Eğer içerik bitkisel kökenli ise inceleme çalışmaları devam ederek bu içerik hakkındaki üreme ve gelişimsel toksisite (Reproductive & Developmental Toxicity), kanserojenik etkiler, hormonları bozma/ hormon gibi davranma bilgileri detaylı olarak incelenir. Bu etkiler incelenirken bir çok kaynak kullanılır. Bu kaynaklara akademik yayınlar, Avrupa Birliği kozmetik içerik raporları, hammadde üretimi yapan firmalarının çalışmaları, FDA/ Health Canada gibi devlet organları raporları, WHO/ INCHEM gibi herhangi bir kar amacı gütmeyen sağlık organizasyonlarının raporları, Toxnet gibi toksisite inceleme veri tabanları örnek olarak verilebilir. Ayrıca güvenli formüllerin oluşturulması ve maruziyetlerin azaltılması adına Kimya, Biyoloji, Eczacılık ve Tıp kökenli bilim insanları ile birebir tartışılarak değerlendirmeler yapılmaktadır.

Tüm bu ekip çalışmaları ve incelemeler sonucunda özellikle dermokozmetik alanında belirli endişelerin çözülmesine yardımcı olabilecek en güvenli, en iyi ve en etkili içerikler seçilmeye çalışılmaktadır. Formüllerimizde kullandığımız içeriklerin %90 a yakını doğal, bitkisel kökenli ve organik sertifikalıdır. İçeriklerin bir kısmı sentetik kökenlidir. Doğal, organik kökenli içerikler kullanılsa bile markanın kendisi doğal/organik sertifikaya sahip değildir ve doğal/organik bir marka olarak konumlanmamaktadır. İçeriklerin çok küçük bir bölümü sentetik olsa bile buradan Cyrene formüllerinin güvensiz olduğu sonucu çıkartmak yanlıştır. Cyrene markası ndaki tüm çalışmalar bilimsel kaynaklara dayanmaktadır. Bu sayede formüllerimizi tercih eden herkese güvenli ürünler sunulabilmektedir. Cyrene markası güvenli içerikler ile formüle edilmiş Dermokozmetik bir markadır.

İçerik seçimi yapılırken sürdürülebilir üretim teknikleri ile üretim yapan ve GDO suz kaynaklar kullanan hammadde tedarikçileri tercih edilmektedir. Formüllerimizde hayvansal kökenli içerikler kesinlikle kullanılmamaktadır. Cyrene markası olarak formüllerde kullanılan içerikler ve bitmiş ürünler kesinlikle hayvanlar üzerinde test edilmemektedir. Cyrene markası olarak hayvanlar üzerinde yapılan testlere şiddetle karşıyız. Cyrene markası uluslararası bir kuruluş olan PETA listesinde yer alan bir markadır, vegandır, hayvansal kökenli içerik kullanmaz ve hayvanlar üzerinde deneyler yapmaz.

Tüm içeriklerimiz yüksek güvenlik ve kalite standartları ile seçilmektedir. Bu standartlar özellikle Avrupa Birliği Regülasyonları ve kriterleri olmak üzere Dünya çapında kabul gören kriterlerdir.

İçerikler hakkındaki bilgi ve şeffaflık bizim için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Avrupa Birliği ve TC Kozmetik Kanunları gereği formülasyonlardaki tüm içerikler ürün etiketlerinde ve sitemizde tüm detayları ve şeffaflığı ile yer almaktadır.