Peptit nedir? Peptit Serumlar

Peptit ve proteinlerin yapı taşları aminoasitlerdir. İki yada daha fazla aminoasit zincir şeklinde bağlanarak peptitleri oluşturur. Yüzden fazla aminoasitten oluşan bir peptit zinciri proteini meydana getirir.

Peptitler insan vücudu için hayati öneme sahiptir. Peptitler hücre ve dokular arasında bilgi taşıyan “messenger” görevi görürler.

Peptitler hücre dışı matriksi yada diğer adı ile cildin yapı iskelesini onarır, bu sayede cildin destek dokusunu onararak derin kırışıklıkların görünümünü iyileştirir.

Cilt bakımında en yaygın kullanılan ve hakkında en fazla akademik çalışma ve veri bulunan peptit Matrixyl dir.

Martixyl 3000 olarak da bilinen peptit karışımı 2 farklı peptitten meydana gelir.: tripeptide ( 3 aminoasit içerir) ve tetrapeptide (4 aminoasit içerir). Tripeptide Pal-GHK olarak isimlendirilirken tetrapeptide Pal-GQPR olarak isimlendirilir. Bu iki peptit doku onarıcı peptitler olarak bilinen matrikinlerdir. Bunlar aslında ciltteki kollajen sentezine öncülük eden prokollajen I in küçük parçalarıdır.

Deneysel çalışmalar Martixyl in cilt hücrelerindeki kollajen ve elastik sentezini arttırdığını göstermiştir. Düzenli kullanım ile cildin destek tabakasını yoğunlaştırır. Ciltteki elastin ve kollajen miktarlarını arttırır. Cildi dolgunlaştırarak ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Matrikin Nedir? Matrikinler hücrenin özel reseptörleri ile iletişim kurarak hücresel aktiviteleri düzenleyen “messenger” peptidlerdir. Hücre dışı matriksin yenilenmesinde ve yeni hücre üretiminde görev alan belirli genlerin aktive edilmesinde rol oynarlar.

Yaş aldıkça bu iletişim mekanizması çok zayıflar. Bu mekanizmayı özel doku onarıcı peptitler içeren ürünler ile desteklemek yeni hücre üretimini hızlandırır. Ayrıca hücre dışındaki destek dokunun yenilenmesini de hızlandırır.