Retinoidler: Retinal, Retinol, Retinyl

Retinoidler A vitamini formlarıdır ve cilt bakımındaki en güçlü aktif bileşenlerden kabul edilmektedirler.

Retinoidler lekelerden kurtulmak, gözenekleri küçültmek, cilt dokusunu yenilemek ve sivilceleri önlemek için mükemmel aktiflerdir.

Retinoidlerin diğer faydaları yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek, cildi aydınlatmak, cilde sıkılık ve elastikiyet kazandırmak, ince çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmak olarak sayılabilir.

En önemlisi tüm retinoidler eşit yaratılmamıştır!

Çoğu retinoidin cildimizde çalışması için önce retinoik asite dönüşmesi gerekir ve dönüşüm adımları ne kadar fazla ise retinoid o kadar zayıftır.

 

Retinoidleri tanıyalım

 

Retinoik Asit: Dermatoloğunuzdan alacağınız reçeteli bir ilaçtır. En güçlü retinoidtir. Tretinoin olarak da bilinir. Retinoik asit, biyolojik olarak aktif olan ve cildinizdeki retinoid reseptörlerine bağlanan ve anında çalışmaya başlayan formdur. Retinoik Asitin cildinizde çalışmaya başlaması için herhangi bir dönüşümden geçmesine gerek yoktur. Retinoik asidin dezavantajı, herkesin onun gücünü tolere edememesidir. Tahriş edici olabilir ve kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra ciltte pullanma veya batma hissi yaşanabilir.

 

Retinal: RetiNAL (diğer adıyla retinaldehit), reçetesiz alabileceğiniz en güçlü Retinoidtir. RetiNOL'den 11 kat daha fazla biyoyararlılığa sahiptir, bu nedenle daha hızlı çalışır. Çok daha düşük oranlar ile çok daha etkili sonuçlar alınır. RetiNAL sadece BİR kez dönüşüm geçirerek Retinoik Asite dönüşür ve ciltte çalışmaya başlar. RetiNOL ise Retinoik Asite ulaşabilmek için önce Retinale sonra Retinoik Asite olacak şekilde iki defa dönüşüm geçirmesi gerekir.

Bu nedenle hızlı etki bekleyenlerin Retinal tercih etmesi zamandan ve hızdan tasarruf etmesi demektir. 

Önemli ipucu: Retinaliniz parlak sarı renkte olmalıdır; renk, o bileşenin saflığını ve gücünü belirtir.

 

Peki tüm bu faydalara rağmen neden piyasada çok fazla retinal göremiyoruz? Güçlü, saf, stabil, tahriş etmeyen ve cildinize verdiği hissiyat açısından hoş bir retinal formülü elde etmek çok fazla bilgi, uzmanlık ve çalışma gerektirir. Cyrene Ar-Ge ekibinde bunların tümü mevcuttur.

 

Retinal Serumlarımızı incelemek için: https://cyrene.com.tr/collections/retinal

 

Retinol: En çok bilinen Retinoid formu RetiNOL dür. Yukarıda da belirtildiği gibi ciltte çalışmaya başlayabilmesi için retinolün önce retinale dönüşmesi, ardından retinoik asite dönüşmesi gerekir. Yani İKİ dönüşüm geçirir.

 

Retinol Serumlarımızı incelemek için: https://cyrene.com.tr/collections/retinol-a-vitamini

 

Retinyl: Cildinizin kullanabilmesi için bunun ÜÇ kez dönüşüm geçirmesi gerekir, bu da Retinyl Esterleri en yumuşak ama en zayıf retinoid yapar.

Anlaşılması daha kolay olsun diye şöyle bir kıyaslama yapabiliriz.

Retinoidlerin tüm türlerini kahve olarak düşünelim.

Retinoik asit double espresso

Retinal espresso

Retinol türk kahvesi

Retinyl esterler kafeinsiz kahveye benzetilebilir.

 

Hangi markalarda Retinal mevcuttur?

Cyrene Diamond Retinal 10

Murad Retinal Resculpt Overnight Treatment

Medik8 Crystal Retinal 6

Medik8 Crystal Retinal 10

Youth to the people Retinal + Niacinamide Youth Serum

Naturium Retinaldehyde Cream Serum 0.05%

Skin Rocks Retinoid 2