Sağa kaydır

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

2 yıl önce Yorum yok

Hamilelik ve emzirme dönemleri sırasında hangi ürünlerin kullanılması güvenlidir? Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hormonal değişimlerden dolayı cilt yapısında da bazı değişimlerin gözlenmesi normal bir süreçtir. Bu dönemlerde de cilt bakımı ihmal edilmemelidir, bu dönemlerde güvenli olan ürünlerden oluşan bir cilt bakım rutini izlenmelidir. Önerimiz ve yapılması gereken en doğru adım hamilelik ve emzirme döneminde cilt bakımınız için seçeceğiniz ürünleri doktorunuz ile de paylaşmak ve onun da onayını almaktır.

Genel olarak temizleme jelleri, misel sular, tonik, nemlendirici, peeling, göz çevresi kremleri, dudak bakımında kullanılan dudak koruyucuları temel bakım ürünleridir ve bu ürünlerdeki içerikler hamilelik ve emzirme dönemlerinde de güvenlidir.

Hamilelik dönemindeki hormonal değişimlerden dolayı en yaygın olarak gelişen cilt endişeleri hamilelik lekeleri, cilt kuruluğu, sivilcelenme veya kıllanmadır.

Bu endişelere yönelik ürünler araştırılırken içeriklerin çok dikkatli incelenmesi gerekir. Bazı içeriklerden kaçınılması doğru olur. Akne karşıtı ürünler genelde topikal olarak uygulanır, içerdikleri aktif maddeleri ise Retinoidler (A Vitamini türevleri), Benzoil Peroksit (Benzoyl Peroxyde), Salisilik Asit olarak sıralanabilir. Cilt beyazlatıcı veya leke karşıtı ürülerde kullanılan aktif içerikler ise Hidrokinon (Hydroquinone) gibi cilt beyazlatıcılar; Avobenzone, Octynoxyde veya Oxybenzone gibi güneş filtreleri kullanılmaktadır. Tüy dökücü ürünlerde en yaygın kullanılan aktif içerikler Thioglycolic Acid, Sodyum Hidroksit, Potasyum Hidroksit, Kalsiyum Hidroksit tir. Saç açısı ürünler ve saç boyalarında ise Hidrojen Peroksit ve Amnoyak kullanılmaktadır. Bu içerikleri ve hamilelikte kullanıldıklarında güvenli olup olmadıklarını incelemeye çalıştık.

Hydroquinone (Hidrokinon): cilt lekelerinin açılması amacı ile kullanılan bir aktif maddedir. Cilt tarafından sistematik olarak %35 - %45.3 oranlarında absorbe edilmektedir [1]. Hamilelik ve emzirme dönemilerinde kullanılması önerilmemektedir. Çocuk için güvenli bir içerik değildir.

Benzoyl peroxide (Benzoil Peroksit): Sivilce ve akneler için çok iyi bir etken madde olmasına rağmen yapılan çalışmalarda topikal olarak uygulanan ürünlerde %5 ve üzerindeki oranların cilt tarafından absorbe edildiğini ve benzoik asit olarak metabolize olduğu tespit edilmiştir [2, 3]. %5 ve üzeri oranlarda Benzoil Peroksit içeren ürünlerin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalıdır.

Sivilce ve akne tedavisinde Clindamycin ve erythromycin gibi antibiyotikleri tek başına veya topikal olarak uygulanan antibakteriyel içerikli ürünler ile birlikte kullanılmaktadır. Bu antibiyotikler ile yapılan çeşitli çalışmalarda hamilelikte herhangi bir sıkıntıya neden olmadıkları bulunmuştur [4, 5, 6, 7]. Yine de doktorunuzun onayı olmadan kullanılmamalıdır!

Salicylic acid (BHA) cilt için çok faydalı bir eksfolyandır. Gözeneklerin içini ve cilt yüzeyini eksfolye etme özelliğine sahiptir aynı zamanda antibakteriyel özelliklerinden dolayı sivilce ve akne oluşumlarını önlemekte başarı göstermektedir. Profesyonel olarak kliniklerde uygulanan yüksek dozlarda (kliniklerde uygulanan oranlar %35 ve üzeridir) Salisilik Asit içeren kimyasal peelinglerden hamilelik döneminde kaçınmak gerekir. Kozmetik ürünlerde izin verilen maksimum kullanımoranı %2 dir. %2 ve altındaki oranlarda Salisilik Asit içeren ürünler hamilelik ve emzirme döneminde güvenlidir, bebek için herhangi bir risk oluşturmadığı tespit edilmiştir [8, 9].

Glikolik Asit akne veya cilt kuruluğuna yönelik geliştirilen bir çok kozmetik üründe bulunabilir. Kozmetik ürünlerde izin verilen maksimum glikolik asit kullanım oranı %10 dur. Klinik ve cilt bakım merkezlerinde kimyasal peeling uygulamalarında %70 oranlarına kadar kullanılmaktadır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde topikal olarak uygulanan glikolik asit içerikli ürünler herhangi bir endişe oluşturmamaktadır. Yine de cilt için çok tahriş edici olduğu için kliniklerde uygulanan dozlardan kaçınmak gerekir. %10 ve altındaki glikolik asit içeren ürünler (%2 ve %4 oranları idealdir) hamilelikte güvenle kullanılabilir, bebek için risk oluşturmamaktadır [10, 11].

Güneş Filtreleri: hamilelikte meydana gelen hormonal değişimlerden dolayı ciltte lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Cildin düzenli olarak güneşten korunması gereklidir. Güneş filtrelerinin çok düşük dermal ve sistemik absorpsiyonu vardır. Yine de isteğe bağlı olarak mineral filtre içeren güneş koruyucular da tercih edilebilir. Anne veya bebek için risk oluşturmamaktadırlar [12, 13].

Topikal olarak uygulanan ve reçete ile satılan Retinoidler hamilelik sırasında önerilmemektedir. Renova, Retin-A, Differin, Tazorac veya jenerik tretinoin, retinol hamilelik sırasında kullanılmamalıdır! Eğer hamilelikten önce retinoid içerikli bir ürün kullanılıyorsa hamile kalındığında bu ürünün kullanımı durdurulmalıdır [14, 15, 16, 17].

Tüy dökücüler, saç açıcılar ve saç boyalarında bulunan etken maddelerden dolayı bu ürünlerin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalıdır [18, 19].

Sonuç olarak hamilelik ve emzirme döneminde de cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Antioksidan, niacinamide açısından zengin ve cilt için faydalı ürünler tercih edilerek cilt bakımına devam edilmelidir. %2 ve düşük oranlarda Salisilik ve %2 veya %4 oranlarında glikolik asit içerikli ürünler tercih edilebilir. Cilt güneş ışınlarından çok iyi korunmalıdır. Yine de bir ürün kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır!


Kaynaklar:

 1. Wester RC, Melendres J, Hui X, Cox R, Serranzana S, Zhai H, et al. Human in vivo and in vitro hydroquinone topical bioavailability, metabolism, and disposition. J Toxicol Environ Health A 1998;54(4):301-17.
 2. Nacht S, Yeung D, Beasley JN Jr, Anjo MD, Maibach HI. Benzoyl peroxide: percutaneous penetration and metabolic disposition. J Am Acad Dermatol 1981;4(1):31-7.
 3. Morsches B, Holzmann H. Studies on the percutaneous absorption of benzoyl peroxide. Arzneimittelforschung 1982;32(3):298-300.
 4. Briggs GG, Freeman RK, Yaffe SJ. Drugs in pregnancy and lactation. 8th ed. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins; 2008. p. 384.
 5. Ugwumadu A, Manyonda I, Reid F, Hay P. Effect of early oral clindamycin on late miscarriage and preterm delivery in asymptomatic women with abnormal vaginal flora and bacterial vaginosis: a randomised controlled trial. Lancet 2003;361(9362):983-8.
 6. McCormack WM, Rosner B, Lee YH, Munoz A, Charles D, Kass EH. Effect on birth weight of erythromycin treatment of pregnant women. Obstet Gynecol 1987;69(2):202-7.
 7. Heinonen OP, Slone D, Shapiro S. Birth defects and drugs in pregnancy. Littleton, MA: Publishing Sciences Group; 1977. p. 297-313.
 8. James AH, Brancazio LR, Price T. Aspirin and reproductive outcomes. Obstet Gynecol Surv 2008;63(1):49-57.
 9. Cosmetic Ingredient Review Expert Panel. Safety assessment of salicylic acid, butyloctyl salicylate, calcium salicylate, C12-15 alkyl salicylate, capryloyl salicylic acid, hexyldodecyl salicylate, isocetyl salicylate, isodecyl salicylate, magnesium salicylate, MEA-salicylate, ethylhexyl salicylate, potassium salicylate, methyl salicy- late, myristyl salicylate, sodium salicylate, TEA-salicylate, and tridecyl salicylate. Int J Toxicol 2003;22(Suppl 3):1-108.
 10. Munley SM, Kennedy GL, Hurtt ME. Developmental toxicity study of glycolic acid in rats. Drug Chem Toxicol 1999;22(4):569-82.
 11. Andersen FA. Final report on the safety assessment of glycolic acid, ammonium, calcium, potassium, and sodium glycolates, methyl, ethyl, propyl, and butyl glycolates, and lactic acid, ammonium, calcium, potassium, sodium, and TEA-lactates, methyl, ethyl, isopropyl, and butyl lactates, and lauryl, myristyl, and cetyl lactates. Int J Toxicol 1998;17(Suppl 1):1-241.
 12. Gonzalez H, Farbrot A, Larkö O, Wennberg AM. Percutaneous absorption of the sunscreen benzophenone-3 after repeated whole-body applications, with and without ultraviolet irradiation. Br J Dermatol 2006;154(2):337-40.
 13. Sarveiya V, Risk S, Benson HA. Liquid chromatographic assay for common sunscreen agents: application to in vivo assessment of skin penetration and systemic absorption in human volunteers. J Chromatogr B Analyt Technol Biomed Life Sci 2004;803(2):225-31.
 14. Lipson AH, Collins F, Webster WS. Multiple congenital defects associated with maternal use of topical tretinoin. Lancet 1993;341(8856):1352-3.
 15. Selcen D, Seidman S, Nigro MA. Otocerebral anomalies associated with topical tretinoin use. Brain Dev 2000;22(4):218-20.
 16. Shapiro L, Pastuszak A, Curto G, Koren G. Safety of first-trimester exposure to topical tretinoin: prospective cohort study. Lancet 1997;350(9085):1143-4.
 17. Loureiro KD, Kao KK, Jones KL, Alvarado S, Chavez C, Dick L, et al. Minor malformations characteristic of the retinoic acid embryopathy and other birth outcomes in children of women exposed to topical tretinoin during early pregnancy. Am J Med Genet A 2005;136(2):117-21.
 18. Guy RH, Hosynek JJ, Hinz RS, Lorence CR. Metals and the skin. Topical effects and systemic absorption. New York, NY: Informa Health Care; 1999.
 19. European Commission, Directorate-General Joint Research Centre, Institute of Health and Consumer Protection, European Chemicals Bureau. European Union risk assessment report. Sodium hydroxide.

q: