Sağa kaydır

Hangi kimyasallar/içerikler Cyrene formüllerine giremez?

8 ay önce Yorum yok

Cyrene markası olarak önceliğimiz Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Kozmetik Kanunlarını titiz bir şekilde uygulayarak Cyrene markasını tercih eden herkesin sağlıklı ve güvenilir dermokozmetik formüllere erişmesini sağlamaktır. Güvenilir dermokozmetik formüllerinin geliştirilmesi aşamasında, formüllerde asla kullanılmamak üzere Cyrene kendisine Yasak Kimyasallar Listesi oluşturmuştur. Cyrene’in Yasak Kimyasallar Listesinde insan ve çevre için zararlı olduğu kesinleşmiş kimyasallar ve hala üzerinde tartışmalar devam eden soru işaretli kimyasallar olmak üzere 1500 den fazla kimyasal bulunmaktadır. Cyrene formüllerinin Ar-Ge ve üretim aşamalarında bu yasak kimyasallara asla yer yoktur.

Cyrene formülleri nasıl oluşturulur, içerik seçimi nasıl yapılır? Cyrene formüllerinin diğer ürünlerden farkı nedir!

8 ay önce Yorum yok

Bir içerik Cyrene formülüne girmeden önce bu içeriğin güvenirliği ve kökeni (doğal, sentetik, bitkisel, hayvansal) en detaylı şekilde incelenir. Hayvansal kökenli bir içerik ise anında elenir ve formülasyonlarda kullanılmaz. Eğer içerik bitkisel kökenli ise inceleme çalışmaları devam ederek bu içerik hakkındaki üreme ve gelişimsel toksisite (Reproductive & Developmental Toxicity), kanserojenik etkiler, hormonları bozma/ hormon gibi davranma bilgileri detaylı olarak incelenir. Bu etkiler incelenirken bir çok kaynak kullanılır. Bu kaynaklara akademik yayınlar, Avrupa Birliği kozmetik içerik raporları, hammadde üretimi yapan firmalarının çalışmaları, FDA/ Health Canada gibi devlet organları raporları, WHO/ INCHEM gibi herhangi bir kar amacı gütmeyen sağlık organizasyonlarının raporları, Toxnet gibi toksisite inceleme veri tabanları örnek olarak verilebilir. Ayrıca güvenli formüllerin oluşturulması ve maruziyetlerin azaltılması adına Kimya, Biyoloji, Eczacılık ve Tıp kökenli bilim insanları ile birebir tartışılarak değerlendirmeler yapılmaktadır.

Eksfolyanlardan kısa sürede maksimum verim almak için nasıl uygulama yapılmalıdır?

8 ay önce Yorum yok

Eksfolyanlar günlük ve haftalık olacak şekilde düzenli kullanıldığında etkilidirler. Biraz kullanıp biraz ara vermek eksfolyanın verimliliğini negatif olarak etkiler. Leke gibi endişelerin giderilmesinde kısa süreli kullanım ne yazık ki işe yaramaz. Cildini kademe kademe AHA lara alıştırmak yerine doğrudan %15 oranında AHA içerikli eksfolyanlar ile başlayıp hızlı sonuç almak isteyenler ne yazık ki sonuç almak yerine ciltlerine zarar verirler. Endişelerden kurtulmak ve cildi yenilemek uzun bir süreçtir en az 12 hafta sonra olumlu sonuçlar gözlenmeye başlanır.

Microdermabrasion mu? AHA veya BHA eksfolynlar mı?

8 ay önce Yorum yok

Glikolik asit veya salisilik asit içerikli kimyasal eksfolyasyon fiziksel eksfolyanlara kıyasla çok daha etkilidir. Tanecik içerikli mekanik eksfolyasyon ile leke, cilt tonu eşitsizliği, sivilce izleri, ince çizgiler, kırışıklık gibi spesifik endişelere kalıcı çözümler elde etmek mümkün değildir. Kliniklerde ve cilt bakım merkezlerinde uygulanan microdermabrasion veya mekanik eksfolyanların etkinliği uygulanma süresine, peelingteki taneciklerin boyutu ve yoğunluğuna, ovma işlemi sırasında uygulanan basınca bağlıdır. Tanecikler cilt yüzeyinde sürtünme ile ölü hücrelerin uzaklaştırılmasına yardımı olur fakat bu yöntem cilt yüzeyini çizerek cilt yüzeyinde enflamasyonlara neden olur. Sonuç olarak cilt bariyeri hasarları meydana gelir.

Eksfolyanlarda pH neden önemlidir?

8 ay önce Yorum yok

pH sulu çözeltilerdeki [H] iyonunun derişimini gösteren kavramdır. Sulu çözeltinin asit mi baz mı veya nötür mü olduğunu gösterir. pH aralığı 0-14 arasındadır. Saf suyun pH ı 7 dir ve nötür olarak kabul edilir. pH 7 nin altındaki değerler asidik, pH 7 nin üzerindeki değerler bazik ortamdır. Cildin doğal pH ı 5.5 tur ve hafif asidiktir. Sabunların pH ı ise 10-11 civarında ve çok yoğun baziktir. Eksfolyanların etkinliğini belirleyen en önemli faktör pH tır. AHA eksfolyanlar için ideal pH 3-4 aralığıdır. Eksfolyanın pH ı 3 ün altında ise ürün iritasyonlara neden olur, pH 4 ün üzerinde ise ürün çok fazla nötralize edilmiş ve etkinliği kalmamıştır.

Ağda öncesi veya sonrası eksfolyan uygulanabilir mi?

8 ay önce Yorum yok

Ağda yapmak sadece kol/bacak/yüzdeki kılları almakla kalmaz aynı zamanda cildi ölü dokudan arındırır. Dolayısı ile ağda yaptırmak bir çeşit fiziksel eksfolyasyon işlemidir.

Eksfolyan formülündeki glikolik asit veya salisilik asit cilt bakımında kullandığım diğer ürünlerdeki içerikleri çözer mi?

8 ay önce Yorum yok

En çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Eksfolyan formülündeki glikolik asit (AHA) veya salisilik asit (BHA) cilt bakımında kullanılan diğer ürünlerdeki içerikleri çözmez.

AHA veya BHA eksfolyan ile birlikte Retinol kullanabilir miyim?

8 ay önce Yorum yok

Retinol cildi eksfolye etmez! Retinol bir eksfolyan değildir. Eksfolyasyon işlemi cilt yüzeyinde veya gözeneklerde birikme yapan ölü dokunun atılması işlemidir. Eksfolyasyon işlemini Alfa Hidroksi Asit (AHA) ve Beta Hidroksi Asit (BHA) ler yapar. Cilt için çok değerli aktifler olan AHA ve BHA ların Retinol ile birlikte kullanılması cilt endişelerinin daha hızlı onarılması demektir.

Yağlı, kolay kızaran, hassas cilt tipi. Siyah nokta, geniş gözenek ve sivilce endişeleri için cilt bakım rutini.

8 ay önce Yorum yok

Bu endişelerinize yardımcı olması için BHA, Retinol, niacinamide ve probiyotik aktifleri içeren ürünler ile bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Olumlu sonuçlar alınabilmesi için ürünlerin en az 6 ay düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Endişelerin derinliğine ve boyutuna göre bu süre 1 yıl veya daha uzun da sürebilir.

AHA ve BHA lar birlikte kullanılabilir mi?

9 ay önce Yorum yok

AHA ve BHA eksfolyanlar birlikte çalışabilir. AHA lar suda çözünen aktiflerdir ve cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin yüzeye tutunmasını sağlayan harç maddesinin çözülmesine yardımcı olurlar. BHA lar ise yağda çözünen aktiftir gözenek içerisine kadar inerek cildin derin tabakalarına penetre olma özelliğine sahiptirler. AHA eksfolyanlar ölü cilt hücrelerinin çözünmesini sağlarken BHA eksfolyanlar ciltte biriken ve gözenekleri tıkayan fazla sebumu çözer ve gözenek içerisini dezenfekte ederler. AHA ve BHA ların birlikte kullanılması durumunda AHA lar cilt yüzeyini ölü dokudan arındırdığı için BHA ların daha derinlere kadar inmesine ve işlevini daha etkili bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

q: