Sağa kaydır

Cildi yaşlandıran ve hasar veren gizli tehdit: Çevre Kirliliği

5 ay önce Yorum yok

Belki de kimsenin aklına gelmediği fakat cilt üzerinde çok büyük hasarlara açan gizli tehditler ile karşı karşıyayız : ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

7 ay önce Yorum yok

Rosacea özellikle yüzün orta bölgelerinde meydana gelen, kırmızı yama ve pürütler şeklinde beliren kronik, enflamatuar cilt durumudur. Açık tenli kişilerde daha yaygın olarak gözlemlenmektedir. Güneş hasarları ve genetik yatkınlık Rosacea endişesinin gelişmesinde önemli faktörlerdir. Genetik yatkınlığa ilave olarak Helicobacter pylori (sindirim sisteminde gelişen bir çeşit enfeksiyon) enfeksiyonu, zayıf ve dayanıksız damarlar, cilde dışarıdan uygulanan bazı kimyasal ajanlar, tüketilen gıdalar ve psikojenik faktörler de Rosacea endişelerinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Hamilelik dönemine özel Cilt Bakım Rutini

9 ay önce Yorum yok

Hamilelik dönemi çok özel bir dönemdir. Vücutta olduğu gibi hormonlarda da bir çok değişiklik meydana gelmektedir. Hormonların ise cilt üzerinde bir sürü etkisi mevcuttur. Hamilelik dönemi boyunca hormonal değişimlerden dolayı ciltte de bir çok farklılık meydana gelebilir. Hormonların etkisi ile bazı kadınların hamilelik boyunca cildi daha da güzel olurken bazılarında ise tam tersi olur: bir çok cilt endişesi gözlemlenebilir. Hamilelerin %70 inde melasma ve chloasma (gebelik esnasında yüzde, alında, kollarda meydana gelen kahverengimsi lekeler, gebelik maskesi) gelişir. Doğumdan sonra bu gelişen kahverengi hamilelik lekeleri yavaş yavaş kaybolabilir.

Doğal Kozmetikler Güvenli midir?

9 ay önce Yorum yok

Doğal iddiaları taşıyan ürünlerin tümü güvenli midir?

Özellikle gıdalarda çok yaygın olarak kullanılan “doğal” ibaresinin ne kadar yanıltıcı bir ibare olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğal kelimesi denetlenemeyen bir kavramdır. Doğada bulunan veya doğadan çıkan herşey sağlığımız için faydalı olmayabilir, doğada bulunmasının mutlaka bir nedeni vardır fakat sağlığımız açısından güvenli olmayabilir. Gıdalarda olduğu gibi kozmetiklerde özellikle de cilt bakımı ürünlerinde kullanılan “doğal” ibaresi kafa karıştırıcı bir terim olabilir.

Retinol ve Cilt Bakımı

9 ay önce Yorum yok

Cilt hücrelerinin Retinol komutlarını algılayan özel reseptörleri vardır. Retinol cilt hücreleri ile bu reseptorler sayesinde iletişime geçer. Retinol iletişime geçtiği cilt hücrelerine fonksiyonlarını sağlıklı ve normal olarak (hasarlı ve yaşlı olarak değil) yürütmeleri yönünde komutlar verir. Retinolün en değerli ve en etkili yaşlanma karşıtı molekül olmasının nedeni budur.

Cilt Bakımı ve Alkol

1 yıl önce Yorum yok

Alkol (Etanol, Denatüre Etil Alkol (SD Alcohol), Isopropil Alkol, Methanol) nemlendirici, temizleyici veya toniklerin içerisinde sıkça ve içerikler kısmının ilk sıralarında rastladığımız bir içeriktir. İnternet ortamında bu içerikle ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğu için doğru bilgiye erişmek neredeyse imkansızdır. Büyük ve güvenilir firmaların bile ürünlerinin içeriğine bakınca bu içerikleri gördüğümüz zaman her halde güvenlidir diye düşünürüz ama gerçekler hiç de öyle değildir. Hangi cilt bakım ürünün olursa olsun, Alkol oranı yüksek ise veya alkol içerikler listesinde ilk sıralarda yer alıyorsa bu cildiniz için büyük bir problemdir.

Probiyotikler cildimize nasıl fayda sağlar?

1 yıl önce Yorum yok

Probiyotikleri ve fonksiyonlarını daha iyi anlamak için bazı kavramları açıklamak gerekiyor;

Mikrobiyom Nedir?

İnsan vücudunda yaşayan tüm mikro organizmalara Mikrobiyom adı verilmektedir. Mikroflora veya mikrobiyota olarak da bilinen mikrobiyom vücudumuzda yaşayan mikroorganizmalar sistemini, milyarlarca mantar, bakteri ve tek hücrelilerden oluşur ve hayati öneme sahiptir. Vücudumuzun bir parçasıdır, özellikle cildimizin ayrılmaz bir parçasıdır ve cilt bariyeri fonksiyonlarında önemli rol almaktadır.

Yaz aylarında güvenli eksfolyasyon nasıl olmalıdır?

1 yıl önce Yorum yok

Eksfolyasyon ile ölü doku uzaklaştırıldığı için cilt daha sağlıklı, canlı, daha genç, daha elastik ve daha aydınlık bir görünüm kazanır. Yaz aylarında cildimizi eksfolye etmeyi tamamen durdurmalı mıyız? Durdurunca cildimiz tekrar eski haline döner mi? Cildimizin eski haline dönmemesi için eksfolyasyona devam edip uygulama sıklığını mı azaltmak gerekir? Şeklinde bir çok soru ile karşılaştık ve tüm bu soruları cevaplamaya çalıştık:

Cilt ve pH

1 yıl önce Yorum yok

pH sulu çözeltinin asit mi yoksa baz mı olduğunu belirlemeye yardımcı olan kimyasal terimdir. pH terimindeki H sulu çözeltideki [H] iyonunun derişimini gösterir. pH skalası 0 (en asidik) - 14 (en bazik) arasındadır. Saf suyun pH’ı 7-dir ve nötür olarak kabul edilir. Örnek olarak aşağıda sıkça ve günlük kullandığımız bazı ürünlerin pH değerleri mevcuttur:

AHA ve BHA eksfolyanların birlikte kullanımı

1 yıl önce Yorum yok

Güneş lekeleri, cilt tonu eşitsizliği, mat ve solgun görünümde cilt, sivilce izleri, cilt kuruluğu, ince kırışıklıklar, pul pul dökülmeler gibi endişelerde AHA içerikli eksfolyanlar etkilidir.

Cilt yağlanması, siyah nokta, geniş gözenek, sivilce, akne, rozasea, kızarıklık, hassaslık endişelerinde ise BHA eksfolyanlar etkili çözüm sunmaktadır.

q: