Sağa kaydır

Cilt ve pH

pH sulu çözeltinin asit mi yoksa baz mı olduğunu belirlemeye yardımcı olan kimyasal terimdir. pH terimindeki H sulu çözeltideki [H] iyonunun derişimini gösterir. pH skalası 0 (en asidik) - 14 (en bazik) arasındadır. Saf suyun pH’ı 7-dir ve nötür olarak kabul edilir. Örnek olarak aşağıda sıkça ve günlük kullandığımız bazı ürünlerin pH değerleri mevcuttur:

AHA ve BHA eksfolyanların birlikte kullanımı

21 gün önce Yorum yok

Güneş lekeleri, cilt tonu eşitsizliği, mat ve solgun görünümde cilt, sivilce izleri, cilt kuruluğu, ince kırışıklıklar, pul pul dökülmeler gibi endişelerde AHA içerikli eksfolyanlar etkilidir.

Cilt yağlanması, siyah nokta, geniş gözenek, sivilce, akne, rozasea, kızarıklık, hassaslık endişelerinde ise BHA eksfolyanlar etkili çözüm sunmaktadır.

Probiyotik Nedir? Probiyotik Nasıl Çalışır

1 ay önce Yorum yok

PROBİYOTİKLER NEDİR?

Probiyotikler cildin faydalı mikroflorasını meydana getiren faydalı mikroorganizmaların varlığını dengeli bir şekilde sürdürebilmesine olanak sağlayan besin maddeleridir.

At Kestanesi (Aesculus hippocastanum) ve Cilt üzerindeki iyileştirici etkileri

2 ay önce Yorum yok

Latince ismi “Aesculus hippocastanum” olan ağaç türünün türkçesi Atkestanesi dir.

İngilterede koyu, kahverengi sert tohumlarına “conker” ismi verilmiştir. Amerika ve Kanadada ise “horse chestnut” olarak bilinir. Atkestanesinin ana vatanı Asyadır. Avrupaya 1500 lü yıllarda götürülmüştür. Yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. 1800 lü yıllarda Atkestanesi ekstresi Avrupalı doktorlar tarafından varisli damarlar, sinir ağrısı ve kan dolaşımı sorunlarında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde birçok hekim atkestanesi tohumu ekstresini göz çevresinde torbalanma ve morluklarda, cilt kızarıklığı ve cilt kuruluğunda, deri ülseri, bacaklarda şişme, varisli damarların oluşması, bacak ve eklem ağrısı ile karakterize edilen kronik toplardamar yetmezliği endişelerinde kullanmaktadır. Cilt yüzeyine yakın damarların ve kızarıklıkların giderilmesine de yardımcı olur.

Glikolik Peeling - Salisilik Peeling - Enzim Peeling

3 ay önce Yorum yok

Glikolik Peeling mi Salisilik Peeling mi yoksa Enzim Peeling mi? Hangisi cilt için daha faydalıdır?

Eksfolyasyon/ Peeling uygulamaları cilt yüzeyinde biriken ölü hücrelerin atılmasını hızlandırarak yeni hücrelerin daha hızlı gelmesini sağlayan uygulamalardır. Aynı zamanda kollajen sentezini de tetikledikleri için sağlıklı bir cilt için vazgeçilmez uygulamalardır. Günümüzde birçok opsiyon mevcuttur: Alfa Hidroksi Asitler (Glikolik) veya Beta Hidroksi Asit (Salisilik) kullanılarak yapılan eksfolyasyon işlemleri, Tanecik içerikli mekanik eksfolyasyon uygulamaları ve Enzim Peelingler olarak sıralanabilir.

Göz Çevresi Bakımı

3 ay önce Yorum yok
Göz çevresi bölgesindeki cildimiz en hassas ve en ince yapıda olan bölgedir. Göz çevresinde yağ bezleri yoktur bu nedenle en hassas bölgedir.

Cilt için faydalı vitaminler

4 ay önce Yorum yok

Vitaminler, vücudumuzdaki birçok metabolik olayın gerçekleşmesinde rol alan çok önemli biyolojik maddelerdir. Vitaminleri vücudumuz yapamaz bu nedenle vitaminleri dışarıdan almak zorundayız. Vitaminleri vücudumuza besin yolu ile almanın yanı sıra cildimize uyguladığımız ürünler yolu ile aldığımızda cilt fonksiyonlarının devam etmesini sağlamaktayız.

Akne neden oluşur?

5 ay önce Yorum yok

Akne oluşumunun en büyük sebebi genetik yatkınlıktır. Bununla birlikte hormonal değişimler, okul veya iş kaynaklı stres, beslenme alışkanlıkları ve zayıf cilt bakımı alışkanlıklarından dolayı akne oluşumu şiddetlenebilmektedir.

Nemlendirici Nedir?

5 ay önce Yorum yok

Nemlendirici olarak tasarlanan ürünler çok geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Krem, jel krem, serum, yağ veya balm formlarında karşımıza çıkabilirler. Hangi formda olursa olsun bu ürünlerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi özel içeriklerinden dolayıdır. Bu özel ajanlar cildi nemlendirerek nem dengesini korumaya yardımcı olurlar. Nemlendirme ajanları üç ana gruba ayrılabilir: Humectantlar (nem çekiciler), Emolyenler (nem koruyucu ve yumuşatıcı) ve Occlusive (kapatıcılar, film tabakası oluşturanlar). Her bir grubun kendine has farklı görevleri vardır.

Eksfolyasyon işlemi nedir?

5 ay önce Yorum yok

Eksfolyasyon cildin doğal epidermal yenilenme işlemini düzenlemektedir. Bununla birlikte eksfolyasyonun diğer en önemli görevi kollajen, hyaluronik asit ve glikozaminoglikan gibi hücreler arası matriksi meydana getiren bileşenlerin sentezini harekete geçirmektedir.

q: